Vyššia bezpečnosť domácnosti vďaka bezpečnostnému kovaniu

Vyššia bezpečnosť domácnosti vďaka bezpečnostnému kovaniu

Zabezpečovanie

S dverovým kovaním sa stretávate každý deň, a to či už pri odomykaní alebo zamykaní dverí. Ľudia sa často domnievajú, že ide o dverové kovanie, ktorého hlavnou úlohou je práve otváranie a zamykanie, no nie je to úplne tak. Najdôležitejšou funkciou dverového bezpečnostného kovania je najmä funkcia bezpečnosti. Potrebujete poradiť s jeho výberom? Poradíme vám.

Bezpečnostné kovanie

O tom, aké typy kovania existujú, ste sa mohli dočítať v minulom článku. Avšak, pripomíname, že bezpečnostné kovanie sa od bezpečného dverového kovania líši. Bezpečnostné kovanie sa používa najčastejšie na vchodové dvere, aby sa zvýšila celková bezpečnosť domácnosti, pretože práve certifikované bezpečnostné kovanie s prekrytím chráni bezpečnostnú vložku proti poškodeniu, vylomeniu a odvŕtaniu.

bezpecnostne kovanieAko vybrať správny typ bezpečnostného kovania?

Bezpečnostné kovanie tvorí celok s bezpečnostnými dverami. To znamená, že ak máte vchodové dvere bezpečnostné, ale kovanie a zámok je klasický, znižuje to celkovú bezpečnosť. Preto výber bezpečnostného kovania úzko súvisí aj s bezpečnostnými dverami. Ak máte bezpečnostné dvere 3. triedy, potom aj bezpečnostné kovanie by malo byť bezpečnostnej triedy 3., prípadne si môžete vybrať aj vyššiu bezpečnostnú triedu. Samozrejme, výber bezpečnostného kovania súvisí aj s tým, či preferujete kľučku, guľu alebo madlo. Je možné si toto prevedenie aj nakombinovať, a to tak, že si vyberiete buď kľučka/kľučka, kľučka/kľučka PLUS, guľa-madlo/kľučka alebo guľa-madlo/kľučka PLUS. Označenie PLUS znamená, o aké prekrytie vložky ide. Opäť to súvisí aj s bezpečnosťou. Ak chcete zvýšiť bezpečnosť domácnosti, určite odporúčame z vonkajšej strany aplikovať guľu-madlo. Avšak, ak frekvencia otvárania dverí je príliš vysoká, potom je pre vás lepšie aplikovať kľučku/kľučku.

Povrchová úprava bezpečnostného kovania

Okrem tohto výberu je možné si pri bezpečnostnom kovaní vybrať aj typ povrchovej úpravy. Na výber máte z materiálov buď eloxovaný hliník alebo nerez. Tiež je možné vybrať si farebné prevedenie, a to biele, hnedé, hliníkové, bronzové či oceľové. Na výber máte aj oválne alebo hranaté bezpečnostné kovanie. Všetky tieto parametre samozrejme už neovplyvňujú tú bezpečnostnú funkciu, ale skôr estetickú. Nezabúdajte aj na to, že si môžete vybrať, aký veľký rozteč budú dvere mať. Zväčša máte na výber 72, 90 alebo 92 mm rozteč.

Bezpečnostné kovanie AXA

Axa ponúka oválne alebo hranaté bezpečnostné kovanie vyrobené prevažne z hliníka. Čo sa týka povrchovej úpravy, tak pri tomto kovaní máte na výber prírodný elox, inox elox alebo bronz. Aj pri bezpečnostnom kovaní AXA máte na výber rozteč vo veľkosti 70, 90 a 92 mm. Axa tiež ponúka na výber tri typy kovania, a to GI STANDARD, AXA BETAAXA ATLAS. Pri každom type si tiež môžete vybrať formu prevedenia, a to rôznu kombináciu kľučky, madla alebo guli.

bezpecnostne kovanie AXABezpečnostné kovanie HOPPE

Vo vyššej cenovej relácii sa pohybuje bezpečnostné kovanie HOPPE, pri ktorom máte na výber z piatich typov bezpečnostného kovania. Ide o typy ako HOPPE LONDON, HOPPE TÔKYÔDECENTIS PRESSBURG, HOPPE LIVERPOOL a nakoniec HOPPE ATLANTA. Okrem ceny sa samozrejme tieto bezpečnostné kovania od seba líšia aj vzhľadom, povrchovou úpravou a farebným prevedením. Na výber máte buď eloxovaný hliník, nerez alebo hliník/zamak. Je dôležité tiež pozerať pri výbere na šírku štítku, ktorá sa opäť líši. Na výber máte z 30 mm, 35 mm a 36 mm. Toto bezpečnostné kovanie môžete využiť či už máte plastové, hliníkové, oceľové alebo drevené profilové dvere. Aj pri tomto type platí, že máte na výber rôznu formu prevedenia a opäť ide o kombináciu kľučky, madla alebo guli. Pri výbere nezabúdajte pozerať aj na rozteč, pretože pri väčšine z nich je na výber len rozteč vo veľkosti 92 mm.

bezpecnostne kovanie hoppeBezpečnostné kovanie ROSTEX

Najviac typov bezpečnostného kovania ponúka ROSTEX, ktorý ponúka bezpečnostné kovanie zaradené do 3. bezpečnostnej triedy. Na výber máte typ R1 Oblé, R1 ASTRA, 802, R1, EL 4, EL 1. Pri všetkých typoch máte na výber rozteč vo veľkosti 72 a 90 mm. Povrchová úprava týchto bezpečnostných kovaniach je nerez alebo elox. Pri výbere je potrebné pozerať na to, či ide o bezpečnostné kovanie dodávané bez cylindrickej vložky a či je štít s prekrytím alebo štít bez prekrytia. Tiež ide o bezpečnostné kovanie, ktoré je určené na vstupné dvere, ktoré sa otvárajú dovnútra, ale aj von a ktoré majú hrúbku 38 – 55 mm alebo 40 – 55 mm. Pri tomto type však nie je na výber možnosť madla, len pri EL l, ale na výber je kombinácia kľučky – guli.

bezpecnostne kovanie rostexAk neviete, aký typ bezpečnostného kovania potrebujete a aký by ste si mali vybrať, aby vaša domácnosť bola zabezpečená, potom nás pokojne môžete kontaktovať a my vám radi poradíme.